Цитоплазма

повернутись на головну сторінку

 

Цитоплазма

- Ми з вами вже добре знаємо, що Клітина – основна цеглинка побудови всіх живих організмів. Саме тому ми мусимо гарненько покопатися в принципах її будови... Інакше як нам зрозуміти, хто ми є?.. Тим паче, відповісти собі, як нам жити, щоб бути здоровими? Тому уважно подивимося на те, як виглядає Клітина взагалі.


- Ми бачимо всередині округлу структуру – це Ядро клітини з ядерцем усередині. Зовнішня ж межа Клітини – це Мембрана, яку ми попередньо досить ґрунтовно дослідили. А ось тепер можемо бачити все те, що знаходиться між Ядром (його Мембраною) і зовнішньої Мембраною. Це і є Цитоплазма.
«Цито» (греч. - kytos) – клітина, «плазма» (греч. - plasma) – рідке різнорідне середовище... Отже, Цитоплазма (лат. - cytoplasma) – це Цитозоль, в якій вільно, але в той же час функціонально впорядковано живуть Органели клітини…
Цитозоль разом з усими Органелами і є Цитоплазма.
- Що таке Цитозоль?
- Це вода, в якій знаходяться молекули: білків, глюкози, електролітів, трохи фосфоліпідів, холестерину та інше… Цитозоль – це середовище обміну речовин між різними Органелами.
- Світовий океан із усякою всячиною?
- Або ж базар з усякою всячиною, за яким прогулюються Органели і одне продають, а інше купують. Такий обмін і є головним завданням Цитозолі.
- А хто такі Органели?
- Це особливо важливі «пани» Клітини та її Цитоплазми: Ендоплазматичний ретикулум, апарат Гольджі, Лізосоми, Пероксисоми, Мікрофіламенти і Мікротрубочки, Мітохондрії і Рибосоми. І про кожного з них у нас буде окрема розмова, мій Друже.
- Вісім імен?
- Так, вісім основних імен, і їх добре було б запам’ятати… Але ще дещо важливо знати про Цитоплазму: вона поділяється на ектоплазму і ендоплазму. Та частина Цитоплазми, що розташована біля стінок Мембрани і містить багато Мікрофіламентів, називається Ектоплазмою. «Екто» (греч. - ektos) – ближче до «виходу» у зовнішній світ. А все інше, аж до Мембрани Ядра, називається Ендоплазмою (греч. - endon) – ближче до «центру» і подалі від зовнішнього світу.

 

продовження книги  *  на головну