повернутись на головну сторінку

 

 

Мітохондрії

- Що таке Мітохондрії і яка їх функція?
- Мітохондрії (лат. – mitochondrium) – це «енергетичні станції» Клітини, в яких вивільняється основна кількість енергії з надійшовших в організм живильних речовин. Щоб двигун працював і наш автомобіль міг рухатися – потрібен як сам двигун, так і паливо, яке при згоранні всередині двигуна здатне обертати вал...
А від обертання валу і авто буде рухатися, і генератор обертатися, даючи струм. Струм же здатний забезпечувати діяльність всіх інших систем автомобіля. Точно так само і Мітохондрія, приймаючи всередину себе поживні речовини, утворює блоки енергії, які здатні забезпечувати енергією всі інші процеси всередині Клітини.
- Ці маленькі круглястої форми органели, що складаються з двох бішарових ліпідно-білкових мембран, зовнішньої і внутрішньої, і являються Енергоблоком Клітини?
- Уважно подивись на будову Мітохондрії.

 

- Особливо важливі Кристи – виступи, які входять у внутрішній простір Мембрани та значно збільшують її поверхню. Саме там і відбуваються основні процеси...

 


- А що знаходиться всередині Мітохондрії?
- Внутрішня порожнина Мітохондрії містить розчинні в матриксі ензими циклу Кребса, необхідні для вивільнення енергії з живильних речовин. Також містяться ферменти, необхідні для синтезу жирних кислот.
- Що таке цикл Кребса?
- Суть циклу (греч. – kyklos, круг) Кребса в тому, що живильні речовини всередині Мітохондрії окислюються до СО2 і води, а звільнена при цьому енергія використовується для синтезу високоенергетичної субстанції – аденозинтрифосфата – АТФ. Потім АТФ дифундує в клітину, забезпечуючи її необхідною енергією для інших важливих внутрішніх процесів.
- Це як генератор, що дає струм для всіх електромеханізмів усередині автомобіля?
- Саме так.
- Чи багато їх в Клітині, цих енергоблоків?
- Число Мітохондрій в Клітині – від 20 до 500 тисяч. Вони здатні до самооновлення, а також можуть збільшувати свої розміри в залежності від зростання споживання Клітиною енергії. Для цього всередині Мітохондрій містяться ДНК (лат. – acidumdesoxyribonucleinicum, DNA) і РНК (лат. – asidumribonucleinicum, RNA), які забезпечують оновлення і синтез нових мітохондрій. Але про ці процеси – розмова попереду. Поки тобі досить розуміти суть і основну схему процесів: Мітохондрія – енергоблок; живильні речовини в процесі хімічних реакцій формують АТФ, яка є джерелом енергії для багатьох внутрішньоклітинних процесів.
 

 

продовження книги  *  на головну