Апарат Гольджі

повернутись на головну сторінку

 

Апарат Гольджі

- Уважно розглянемо малюнок:- Спостерігаємо купу плоских мішечків, а поруч – відокремлення від цих мішечків секреторних пухирців.
- Для чого Клітині ті плоскі мішечки?
- Перш за все маємо знати, що апарат Гольджі, скорочено АГ (лат. – apparatus Golgii), приймає в себе пухирці, які відокремлюються від ЕПР. (Ми їх бачимо на малюнку знизу.) У тих пухирцях – білки та інші біологічно активні речовини, які згодом переселяються в секреторні пухирці або в сформовані комплексом Гольджі Лізосоми – і там зберігаються. (На малюнку бачимо первинну і вторинну Лізосому.)
- А що з ними відбувається далі?
- Кожному елементу – своя доля. Глікопротеїди, наприклад, синтезовані в апараті Гольджі, входять до складу слизу, який виділяється келихоподібними клітинами кишечника і захищають його епітелій.
- Щоб не було виразки шлунка?
- Вірно. А ось глюкозаміноглюкани, синтезовані в АГ, підтримують ділення і дозрівання кровотворних клітин у кістковому мозку, входять до складу органічного матриксу хрящів, кісток, рогівки ока…
- Впливаючи на фізичні властивості тканин?
- Так, забезпечують пружність хрящів, прозорість рогівки.
- Здоровий стан суглобів та хороший зір?
- Саме так. Також в АГ синтезуються сіалові кислоти і галактоза, але про їхнє значення розмова ще попереду. Натепер достатньо розуміти основні принципи роботи АГ.
- Добре, та яким чином всі ці речовини виходять на поверхню з Клітини?
- Секреторні пухирці постійно відділяються від АГ, дифундуючи до Мембрани і зливаючись з нею, а потім виводяться з Мембрани через транспортні канали – «хвіртки». А ті речовини, які знаходяться всередині Клітини в везикулах, виводяться з неї в ході екзоцитозу, коли Мембрана розкриває свої «ворота» і випускає вміст везикули-контейнера в зовнішній простір.
- Ворота і Хвіртка? Оригінально…
- «Ворота» забезпечують процес екзоцитозу, а «Хвіртка» – то є транспортні білкові канали.
- З огляду на секреторну функцію АГ, він особливо розвинений в секреторних і нервових клітинах?
- Абсолютно вірно.
- А для чого в Клітині Лізосоми? – Ви про них теж говорили.
- Про лізосоми – наступного разу.

продовження книги  *  на головну