повернутись на головну сторінку

 

 

Лізосоми

- Це ті кульки, які відпупкувалися від мішечків апарату Гольджі?
- Так, це первинні Лізосоми (лат. - lysosomata), які беруть участь у фагоцитозі і ендоцитозі. Вони містять у собі в високих концентраціях більше 50 різних кислих гідролаз, що забезпечують розщеплення біологічних макромолекул – білків, нуклеїнових кислот, вуглеводів, жирів, фагоцитованих бактерій і чужорідних клітин.
- Фагоцитованих – це як?
- Ти в дитинстві робив маленькі бульки із залишків повітряної кульки? – Пам'ятаєш, як розтягував клаптя від кулі, потім втягував ротом усередину, створював бульбашку і перекручуванням клаптя обмежував вихід з нього повітря. Виходила маленька повітряна кулька, якою потім били об тверду поверхню і виходив вибух – «бабах»! Ось так і захоплені всередину, через «наїзд» Клітини, чужорідні речовини перетравлюються Лізосомами і знешкоджуються.
- У Лізосомах – агресивні для чужих клітин і бактерій речовини?
- Так. А ще Лізосоми, будучи Клітинними вартовими охоронцями, містять також ензими, здатні розщіплювати крапельки жиру і гранули глікогену, гліколіпіди фагоцитованих мембран як чужорідних, так і наших старих, а також пошкоджених Клітин. А ще кислий рН лізосом (близько 5,0) гальмує обмінні процеси в бактеріях, прискорюючи їх загибель. Тому так важливі для нас Лізосоми. Вони як служба безпеки всередині Клітини.
- Зрозумів, найважливіша функція Лізосом – перетравлення матеріалу, який надійшов до Клітини. Але як це все відбувається?
- Дивись малюнок:


- Після піноцитозу, втягування в Клітину крапельки рідини з навколишнього середовища, або фагоцитозу, – до пухирця з захопленим матеріалом приєднується одна або кілька Лізосом і спорожнюють в нього свій вміст, утворюючи вторинну Лізосому.
- Щось подібне до дій павука, яких вприскує в свою жертву травний сік?
- Так. В результаті такої дії «захоплений» матеріал розщеплюється до амінокислот, глюкози і інших компонентів, які потім дифундують через мембрану вторинної Лізосоми в Цитоплазму і використовуються для живлення і поновлення Клітини. Залишки ж від вторинних Лізосом виводяться, екскретуються через клітинну мембрану в ході екзоцитозу.
- Екскретуються – це «викакуються»?
- Як є процес поглинання за допомогою «накочування» Мембрани на об'єкт, так є і процес екскретування, «викидання» непотрібного і відпрацьованого в зовнішній простір...
- Вони нас годують… Забезпечують необхідними елементами…
- Таки так. А ще Лізосоми виконують важливу функцію внутрішнього регулювання життя Клітин! Вони відповідальні за регресію фізіологічно збільшеної маси тканини: матки, після перенесеної вагітності і пологів; молочних залоз в кінці періоду лактації. Лізосоми також усередині себе містять бактерицидні ферменти – лізоцим, що розчиняє мембрану фагоцитованих бактеріальних клітин, а також лактоферин, що зв'язує залізо, необхідне для підтримки процесів розмноження бактерій. Плюс кислий рН, про який ми вже говорили...
І ще одна вельми важлива робота Лізосом: при недостатній кількості амінокислот в організмі вони розщеплюють альбуміни, які надходять в Клітину, до амінокислот, забезпечуючи безперервність синтезу власного білка.
- Таки так, дуже важлива органела, наша Лізосома!
- Але, Друже мій, є два фактори, які особливо небезпечні мембрані Лізосом!.. Це заморожування та подальше розморожування тканин, а також їх ультразвукове опромінення…
- УЗД?.. – Але їх же роблять завжди і всюди?..
- У цьому-то й криється великий «мінус»... Великий «мінус» сьогоденної медицини… Комерція на фоні втрати медичними працівниками умінь ставити діагноз... Це окрема тема, яку навіть не хочу чіпати...
Ти просто маєш добре розуміти, що УЗД позбавляє нас Служби Безпеки Клітини... Втрачаємо захищеність від шкідливої дії бактерій і отрут... У жінок не скорочується після пологів матка... Не відновлюються груди після періоду годування дитини... У період вагітності УЗД відкриває потік через плаценту шкідливих для плоду речовин з крові матері...
- Який вихід з цієї скрути?
- Бажано – по можливості уникати УЗД... Так, є ряд речовин, що стабілізують стан Лізосом, виконуючи роль протектора їх мембран. Наприклад – кортизон. Але набагато розумніше бути істинним Лікарем і ставити діагноз за об'єктивними традиційними аналізами, плюс Досвід, плюс Чуйка-Інтуїція...
До цього нам треба прагнути…

Пероксисоми

- Зовні Пероксисоми схожі на Лізосоми.
- Чим саме схожі?
- Тим, що сформовані з гладенького ЕПР і містять ферменти, які каталізують утворення і розкладання перекису водню.
- Це важливо?
- Перекис водню – один з найважливіших окислювачів в організмі.
 

 

продовження книги  *  на головну